Dieta rozdzielna, czyli zdrowa dieta dr Haya

To dieta z bardzo długą historią. Będąc na niej można bardzo wiele osiągnąć. Pamiętam jak kiedyś zaszłam do pewnego sklepu, w którym bywam raz na parę miesięcy, a tam zamiast pulchnego misia powitał mnie lżejszy o jakieś kilkanaście kilogramów właściciel – sprzedawca, żwawy jak młody chłopak i zadowolony z życia.
Na moje pytanie „Co się stało” odpowiedział „wie Pani, nie łączę” i puścił oko, po czym dość dokładnie opowiedział co robił przez te miesiące. Okazało się, że był i jest na  diecie rozdzielnej, zaczął pić dużo wody, spacerować i tym sposobem pozbył się misiowych okrągłości. Co ciekawe, jego cholesterol i ciśnienie wróciły do normy, skończyły się też wszystkie problemy z trawieniem!
Sklep już niestety nie istnieje, za to pana spotykam czasem w mieście. Trzyma kondycję, figurę i wygląd.

Bardzo prosta i zdrowa dieta

Na diecie bardzo łatwo wytrwać, a to dlatego, że nie ma potrzeby jakiegoś drastycznego ograniczania ilości spożywanych pokarmów. Ogromne znaczenie ma za to ich jakość i sposób spożywania. Pewne produkty np. bardzo słodkie i słone (a mówiąc ogólnie: śmieci) należy bardzo ograniczyć, a najlepiej wyeliminować.

Nadrzędną zasadą jest niełączenie produktów węglowodanowych z tłuszczami i białkami. Innymi słowy, jeśli chcesz zjeść schabowego możesz zjeść go z warzywami, a ziemniaki zostaw sobie na kiedy indziej.

W czasie diety trzeba też:

  • jeść regularnie, nie wolno dopuszczać do zbyt długich przerw między posiłkami, bo to kończy się napadami wilczego głodu,
  • pić dużo płynów, zaleca się od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, zapewniam że warto to robić, bo woda świetnie oczyszcza,
  • jeść wolno, w czasie posiłku każdy kęs powinien być przed połknięciem bardzo dokładnie przeżuty, to bardzo ułatwia trawienie, a poza tym jedząc wolno człowiek szybciej się najada.

Ciekawym zaleceniem jest to, że na dietę rozdzielną należy przechodzić stopniowo wnikliwie obserwując reakcje organizmu na serwowane mu zmiany dietetyczne.
Ważne: nie należy pić w czasie posiłków, ale warto wypić szklankę wody na czczo.
Prostych węglowodanów, herbat, kaw lepiej unikać, podobnie jak alkoholu czy gotowych potraw dostępnych w sklepach, ale od czasu do czasu można wypić szklankę wina do posiłku mięsnego (białkowego). Z jedzeniem mięsa warto się też ograniczyć do 2 – 3 porcji w tygodniu, a owoce należy jeść jedynie rano. Po południu dozwolone są tylko banany.

Dieta rozdzielna – dieta dla zdrowia

Dieta rozdzielna jest jedną z najrozsądniejszych diet. Wprowadza zdrowe nawyki żywieniowe, pomaga je opanować i zrewolucjonizować zdrowie. Nie każe eliminować ani drastycznie ograniczać niezbędnych nam makroskładników odżywczych – wystarczy odstawić to, co naprawdę nam szkodzi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>