Dieta proteinowa (białkowa) – wygodna lecz niekoniecznie zdrowa

dieta proteinowaDieta białkowa od kilku lat jest prawdziwym hitem. Już niejedna gwiazda opowiada o tym, że rewelacyjną sylwetkę zawdzięcza właśnie diecie proteinowej, która pozwoliła jej schudnąć bez wyrzeczeń i walki z uczuciem głodu. Dieta białkowa uważana jest też za stosunkowo niedrogą i mało skomplikowaną.

Czy jednak rzeczywiście to najlepsza metoda na odchudzanie?
Dieta białkowa ma wiele odmian, jednak wspólną cechą wszystkich jest opieranie jadłospisu na jednym składniku żywieniowym – właśnie na białku. Zwolennicy tej metody odchudzania podkreślają, że chude białko jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, zapewnia też zaspokojenie głodu przy stosunkowo niskiej zawartości kalorycznej posiłku. Dodatkowo to właśnie białko jest budulcem mięśni, które w procesie odchudzania powinny zastąpić nadmiar tkanki tłuszczowej.

Czy dieta białkowa może szkodzić?

Wszystkie te stwierdzenia są zgodne z prawda, jednak dietetycy przeciwni dietom białkowym zaznaczają, że organizm potrzebuje przede wszystkim diety zróżnicowanej i prawidłowo zbilansowanej, w jakiej jest miejsce zarówno na białka, jak i tłuszcze oraz węglowodany – żadna z tych grup składników odżywczych nie powinna być skreślana z diety. Poza tym nadmiar protein w diecie może być bardzo obciążający dla wątroby, co może przełożyć się na wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Dietetycy zauważają też, że eliminowanie z jadłospisu węglowodanów oznacza w praktyce unikanie także warzyw i owoców, które są bardzo cennym źródłem witamin i mikroelementów i powinny stanowić bardzo istotny element codziennego odżywiania.

Dukan czy koktajle?

Dieta białkowa często kojarzona jest z dietą Dukana, bo to właśnie ten francuski lekarz rozpropagował jedzenie białka, jako skuteczną metodę odchudzania. Jego składająca się z czterech faz dieta zrobiła światową karierę – kilka lat temu trudno było spotkać znana osobę, która choć przez pewien czas nie była „na Dukanie”.

Dziś – po licznych kontrowersjach w świecie dietetyki i medycyny – sława diety doktora Dukana jest nieco mniejsza, choć nie brakuje jej zwolenników, którzy twierdzą, że eliminacja węglowodanów i tłuszczu to dla nich najlepsza metoda na zgrabną sylwetkę. Jednak najnowsza odmiana diety proteinowej to koktajle wysokobiałkowe, którymi zastępujemy poszczególne posiłki.

Taka forma diety proteinowej zyskała ogromna popularność, bo jest wprost idealna dla zbieganych i zapracowanych ludzi – proszek białkowy wsypujemy do wody, mieszamy i już mamy gotowy posiłek.

W wersji najbardziej ekstremalnej koktajlami białkowym zastępuje się wszystkie posiłki. Jednak, choć dietetycy nie zaprzeczają, że to może być dobra metoda na zrzucenie nadmiaru kilogramów, to podkreślają, że koktajle nie mogą na stałe zastąpić normalnego i naturalnego pożywienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>