Dieta Paleo

Świetna dieta dla osób, które chcą żyć i jeść bardzo świadomie. Dieta paleo odwołuje się do naszych korzeni i jest właściwie nie tyle dietą odchudzającą ile sposobem na życie. Stosowałam ją przez czas jakiś, ale uznałam, że to nie dla mnie, za to jedna z moich znajomych jest ogromną zwolenniczką paleo-odżywiania. Trzeba jej przyznać, że po przejściu na dietę schudła około 10 kg i stało się to ot tak! Bez głodówki i godzin ćwiczeń (ćwiczenia w granicach zdrowego rozsądku) i trwało zaledwie 2 miesiące. Od roku znajoma trzyma wagę i wciąż odżywia się wg zasad diety paleolitycznej.

Zasady diety paleo

Twórcy diety wyszli z założenia, że od czasów paleolitu układ pokarmowy człowieka nie wyewoluował na tyle, byśmy byli w stanie prawidłowo trawić i przyswajać współcześnie zjadane pokarmy. W paleolicie człowiek był myśliwym i zbieraczem. Odżywiał się tym, co samo rosło i nie było uprawiane.

Człowiek paleolityczny nie był też hodowcą – nie pił więc mleka, ani tym bardziej nie zajadał się serami. I mniej więcej na tym polega dieta paleo – na unikaniu wszystkich tych produktów, których nie było w paleolicie. Jest to oczywiście niemożliwe tzn. nie w stu procentach, jednak z powodzeniem można ograniczyć (a raczej wyeliminować) z diety nabiał, zboża i rośliny strączkowe, a już to (jak przekonują zwolennicy diety Paleo) powinno wyeliminować wszelkie alergie pokarmowe, ba! Może nawet zadziałać uzdrawiająco.

 

Przeciętny dietetyk, spytany o dietę paleo, powie że jest ona jedynie dziwnym i niepotrzebnym wymysłem.

 

Nie wiem skąd to wynika, bo w gruncie rzeczy to przecież dieta bardzo zdrowa – nie brakuje w niej niczego, czego organizm mógłby potrzebować: są białka, węglowodany, tłuszcze, wszystkie mikro i makroskładniki odżywcze, których człowiekowi potrzeba. Że jest trochę trudna nie przeczę, ale to akurat trudno uznać za argument przeciwko tej diecie.

 

Za to ogromnym argumentem za jest fakt, że przechodząc na dietę paleo człowiek zaczyna odżywiać się świadomie i myśleć o tym, co je – nie zapycha się byle czym i byle gdzie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>