Dieta Dukana – ile na niej schudniesz, jak wygląda jadłospis, gdzie znaleźć przepisy?

Dieta Dukana jest niezawodna – zajrzyj do pierwszego lepszego poświęconego jej wątku na dowolnym forum, a przekonasz się, że działa. I to jeszcze jak. Sama też jej próbowałam, ale stwierdziłam, że wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem. Przeszłam więc na lepiej zbilansowane odżywianie.

Niemniej jednak dietę tę, z pewnymi zastrzeżeniami (podchodź do niej ostrożnie!) można polecić wszystkim tym osobom, które nie wytrzymują na innych dietach, ze względu na restrykcje co do kaloryczności i ilości zjadanych posiłków. Stosując dietę Dukana, na pewno nie będziesz głodować, co ciekawe, zalecane na niej produkty spożywcze świetnie sycą.

Dieta Dukana jest skomplikowana o tyle, że składa się z czterech faz, przy czym ostatnia faza jest już modelem odżywiania na całe życie. W trakcie trwania każdej z faz musisz uważnie komponować jadłospis, kładąc nacisk na dozwolone produkty spożywcze i unikając produktów niedozwolonych.

No, ale schudniesz. To pewne. A ile dokładnie? To zależy od tego, ile kilogramów chcesz zrzucić, i tak:

  • w trakcie I fazy, tzw. uderzeniowej, która trwa 5 dni, powinnaś / powinieneś stracić minimum 2-3 kilogramy,
  • w trakcie II fazy, tzw. fazy naprzemiennej będziesz chudnąć ok. 1 kg tygodniowo, czas trwania tej fazy jest ściśle uzależniony od twoich planów – jeśli chcesz schudnąć 20 kg, powinna ona trwać dokładnie tyle samo tygodni, ale pamiętaj, że powinnaś zmieścić się w 6 miesiącach.

W czasie trwania fazy III (utrwalania efektów) i fazy IV (definitywnej stabilizacji) chudnąć nie będziesz, ale są one niezbędne dla utrzymania uzyskanych efektów. Faza III powinna trwać długo – na każdy stracony kilogram potrzeba 10 dni, czyli jeśli schudniesz 10 kg, to wagę powinnaś / powinieneś utrwalać przez 100 dni.

Faza definitywnej stabilizacji jest najmniej wymagająca, ale też pojawiają się w niej pewne obostrzenia. Jeśli będziesz się do nich stosować, to bez głodu i bez większego wysiłku utrzymasz nową, niższą wagę.

Dieta Dukana – jadłospis

Dietę Dukana najdokładniej opisuje sam jej twórca w książkach poświęconych temu modelowi odchudzania. Nie podejmuję się publikacji wszystkich założeń tj. np. pełnych list dozwolonych i zakazanych pokarmów. Bez problemu znajdziesz je w książkach i na forach poświęconych Dukanowi.

W telegraficznym skrócie podam ci jednak skrócony jadłospis, a raczej wytyczne co do tego, co jeść, a czego na Dukanie unikać, i tak:

  • w trakcie pierwszego etapu możesz jeść chude mięsa, owoce morza i ryby, chudy nabiał i jaja, witaminy możesz uzupełniać, pijąc od czasu do czasu drożdże lub zjadając wątróbkę, absolutnie niedozwolony jest alkohol, musisz też unikać tłuszczy i węglowodanów,
  • w czasie trwania II fazy na liście produktów dozwolonych znajduje się ok. 100 produktów spożywczych, oprócz pożywienia białkowego pojawiają się warzywa, do polecanych przez Dukana warzyw należą m.in. ogórki, rzodkiewki, kapusta, sałata, cukinie, marchewki, pomidory i buraki,
  • w trakcie trwania III etapu można pozwolić sobie na jeszcze więcej, a dokładnie: powinnaś robić to, co w fazie II, ale dwa razy w tygodniu możesz pozwolić sobie na tzw. królewską ucztę, czyli nawet posiłek wysokowęglowodanowy lub wysokotłuszczowy,
  • po zakończeniu fazy stabilizacji można przejść na normalną dietę, w ciągu tygodnia należy jednak wyznaczyć sobie jeden białkowy dzień, dowolny, dzięki temu (podobno) kilogramy nie wrócą. Moim zdaniem można spokojnie zrezygnować z dnia białkowego, a jedynie zadbać o to, by dobrze bilansować pokarmy i ograniczyć spożycie tuczących węglowodanów.

Dieta Dukana – przepisy

Multum przepisów ułatwiających przetrwanie na diecie Dukana, cieszenie się jedzeniem, a nawet rozkoszowanie się nim, znajdziesz w sieci na forach poświęconych tej diecie. Jednym z lepszych jest forum na stronie DietaProteinowa.tv. Znajdziesz tam mnóstwo przepisów, również na potrawy przypisane do poszczególnych faz.

Powodzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>